Dospělí

Finálová nominace v kategorii dospělí

Jan Kopecký karate/kobudo Okinawa karate/Okinawa kobudo pro TJ Jiskra Havlíčkův Brod
Jarmila Machačová dráhová cyklistika TJ SKLO Bohemia Světlá nad Sázavou/Armádní sportovní centrum Dukla Praha
Renata Paulíčková horská kola Orientační klub Jihlava
Kateřina Švecová vodní lyžování/atletika Klub vodního lyžování Slavoj Kostelec/Club sportů Jihlava
Sportovec Jarmila Machačová (TJ Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou/ASD Dukla Praha)
(dráhová cyklistika)

Závodnice ze Světlé nad Sázavou loni udělala České republice velké jméno, když na mistrovství světa vyhrála bodovací závod. V celkovém hodnocení Světového poháru v bodovacím závodě patřilo Machačové druhé místo, stejně jako v pohárové disciplíně scratch.

Cenu za nejlepšího sportovce roku Kraje Vysočina za rok 2013 jí předal hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Za ocenění jsem ráda, je to velmi hezké, a vážím si ho,“ řekla světová šampionka, sympatická blondýnka Jarmila Machačová.

K cyklistice ji přivedli rodiče, kolo ji bavilo, začala se mu věnovat naplno a výsledek se dostavil v podobě titulu mistryně světa a zisku duhového trikotu. Právě tento trikot, symbol mistrů světa v cyklistice, má většina šampionů zarámovaný a pověšený na prestižním místě. Ne tak Jarmila Machačová. „Mám doma hrazdu na cvičení a přitahování a trikot mám volně položený na ní,“ řekla s tím, že na zarámování ještě nebyl čas.

Jarmila Machačová se nejprve ve své sportovní kariéře věnovala silniční cyklistice, ale po přechodu do Dukly Praha přešla i na dráhovou cyklistiku. „Dráha mě začala bavit a už jsem u ní zůstala,“ dodala.

Sportovec roku     Sportovec roku     Sportovec roku     Sportovec roku

Mládež do 15 let

Finálová nominace v kategorii mládež do 15 let

Jakub Bohdálek judo Sokol Jihlava
Tereza Čechová orientační běh OK Jihlava
Dominika Hronová taekwondo SK Taekwondo Lacek
Marek Pochtiol biketrial Biketrial Nové Veselí
sportovec do 15 let Nejlepší sportovec do 15 let / Tereza Čechová (OK Jihlava, orientační běh)

Nejen sportem živ je člověk. Tereza Čechová dala ve středu přednost kultuře, recitaci básní v jihlavském Horáckém divadle. „Navštěvuje dramatický kroužek a právě dnes má vystoupení,“ vysvětlila dceřinu absenci maminka Zuzana, která převzala cenu.

Loňská dorostenecká mistryně Evropy ve štafetě tak na dálku odhalila svoji druhou tvář – uměleckou. Lze skloubit dramatickou tvorbu s běháním kolem kontrol? „Terezka bude dělat, co bude chtít. Podle mého názoru, dokud ji bude bavit, bude aktivitou číslo jedna orientační běh. Až se rozhodne skončit, určitě se vrátí k divadlu,“ řekla paní Zuzana.

Tereza Čechová vyhrála krátce po sobě už druhou anketu. V březnu byla zvolena nejlepším mládežnickým sportovcem Jihlavska. Nebojí se maminka toho, že do života její dcery vstupní nějaký mladý muž, který ji zamotá hlavu, a sport půjde stranou? „Jelikož se závodu v orientačním běhu aktivně zúčastňuji, a vím, jak to tam chodí, předpokládám, že ten mladý muž bude orientační běžec,“ smála se Zuzana Čechová.

mládež do 15 let     mládež do 15 let     mládež do 15 let     mládež do 15 let

Kolektiv

Finálová nominace v kategorii kolektiv

FC Vysočina Jihlava (A-tým) fotbal
Jihlavský plavecký klub Axis plavání
SK Taekwondo Lacek taekwondo
SRC Fanatic Havlíčkův Brod (senioři) fitness aerobic
Kolektiv Nejlepší kolektiv / SRC Fanatic Havlíčkův Brod - seniorský tým (sportovní aerobic)

Rozjásané a roztančené mládí zaplnilo pódium sálu na zámku v Polné při vyhlášení ankety nejlepší sportovní kolektiv roku. Pětice dívek – seniorek, Tereza, Katka, Klára, Anna a Monika, převzala ocenění od náměstka hejtmana Kraje Vysočina Vladimíra Novotného.

Havlíčkobrodští „Fanatici“ loni vyhráli téměř vše, co se vyhrát dalo. Vedle domácích turnajů obsadili první místo na mistrovství České republiky, mistrovství Evropy v belgických Antverpách a hlavně na mistrovství světa v Bělehradě.

Tým zažil velmi úspěšnou sezonu, takže nemohla chybět otázka od moderátora večera Vlasty Korce, co by si ještě dívky přály vyhrát dalšího? „Zbývá nám vyhrát olympijské hry, ale to se nám asi nepodaří, protože sportovní aerobic není zatím olympijským sportem,“ odpověděla jedna z dívek.

Jakou tedy mají havlíčkobrodské dívky motivaci do další sezony? „Určitě to bude obhajoba titulu mistrů Evropy a světa, a to je vždycky těžší, než titul získat poprvé,“ odpověděla další členka týmu.

kolektiv roku     kolektiv roku     kolektiv roku     kolektiv roku

Zdravotně postižený sportovec

Finálová nominace v kategorii Zdravotně postižený sportovec

Bohumír Dvořák atletika Handicap Sport Club Velké Meziříčí
Marian Fiala plavání SK Vodomílek Jihlava
Ivoš Smolík boccia Handicap Sport Club Velké Meziříčí
Sportovec Zdravotně postižený sportovec / Bohumír Dvořák (Handicap Sport Club Velké Meziříčí – atletika)

Bohumír Dvořák je upoután na invalidní vozík, ale ani tento hendikep mu nebrání v provozování sportu. Věnuje se zejména atletickým disciplínám: hodu diskem a oštěpem a vrhu koulí. V uplynulém roce se zúčastnil mnoha sportovních závodů a to i s mezinárodní účastí.

V těchto závodech pravidelně získával umístění, za které byl oceňován medailemi. Na mezinárodní ceně Brna obsadil druhé místo ve vrhu koulí a v hodu oštěpem a skončil třetí v hodu diskem. Jarní závody v Bílině vynesly Dvořákovi první místo v hodu koulí, oštěpem i diskem. Tyto vynikající výsledky zopakoval v podzimních závodech.

Cenu Bohumíru Dvořákovi při slavnostním galavečeru předával pod pódiem člen výkonného výboru Českého olympijského výboru Josef Dovalil.

„K atletice na invalidním vozíku jsem se dostal náhodou. Zkusil jsem vrh koulí, bavilo mě to a docela mi to šlo, tak jsem u toho zůstal,“ řekl po převzetí ocenění sportovec, který má v plánu se sportu věnovat, pokud mu to možnosti dovolí, ještě několik let. A jaký má Bohumír Dvořák cíl do dalšího sportovního období? „Vyzní to asi směšně, ale můj cíl je hodit z vozíku diskem dvacet metrů.“

postižený sportovec roku     postižený sportovec roku     postižený sportovec roku     postižený sportovec roku
©2007 Webrex
TOPlist